Drahuška a my, ... o.z.
Náš príbeh
Centrum komunitného bývania a starostlivosti pre osoby s autizmom a ťažkým mentálnym postihnutím.
KC Drahuškovo vzniklo za účelom pomoci ľuďom s autizmom ako iniciatíva občianskeho združenia Drahuška a my...o.z. v roku 2010 a bolo postavené z Nórskych grantov s príspevkom zo štátneho rozpočtu.
Odvtedy sa Drahuškovo okrem starostlivosti o osoby s autizmom a mentálnym postihnutím venuje aj odbornej práci s tým suvisiacej, ktorá pozostáva z tvorby plánov a metodiky celoživotného vzdelávania, tvorby vzdelávacích materiálov, širenia know-how a sieťovaniu podobných organizácií.
V rámci tejto snahy Drahuškovo od svojho založenia spolupracuje s mnohými organizáciami s podobným cieľom, medzi nimi je aj Autistické centrum Andreas n.o. v Bratislave či Univerzita Oslo v Nórsku v jej odbornom zastúpení, čo bolo realizované prostredníctvom rôznych projektov. Komunitné centrum Drahuškovo bolo taktiež podporené a spolupracovalo s Implementačnou agentúrou v rámci národného projektu Komunitné centrá a vďaka viacerým nadáciám na Slovensku ako aj jednotlivým darcom bolo umožnené posunúť naše aktivity dopredu.
Našim krédom je, že nestačí sa o ľudí s autizmom len „starať“. Treba sa s nimi naučiť žiť a rozvíjať ich talenty a schopnosti. Komunikujú inak než my, svet chápu a učia sa iným spôsobom než väčšina ľudí. Starostlivosť v špecializovanom zariadení nie je všetko a je len začiatok cesty, možno inšpirácia. Zvyšok stále zostáva na rodinách a príbuzných ľudí s autizmom a mentálnym postihnutím a našim cieľom okrem poskytovania starostlivosti ako doposiaľ je do budúcna vytvoriť cestu a spôsob, aby celoživotné vzdelávanie, jeho metodika a praktické materiály sa stali všeobecným know-how v dotknutej komunite.
Okrem cieľovej skupiny ľudí s autizmom, Drahuškovo plní úlohu aj domova na pol ceste pre mladých dospelých ľudí z detských domovov, ktorí ukočili pobyt v domove a snažia sa uplatniť v živote. Ich cesta býva vo väčšine prípadov náročná, keďže nemajú rodinu, na ktorú by sa mohli obrátiť, často postrádajú sociálne a pracovné návyky ako aj akúkoľvek prax v pracovnej oblasti, a práve v tejto oblasti sa im v Drahuškove snažíme pomôcť. Poskytujeme im možnosť pracovať na pozícii asistentov vychovávateľov v starostlivosti o ľudí s autizmom, získať tak často prvé pracovné skúsenosti, čas na rozhodnutie sa, čo ďalej v živote, ubytovanie za symbolický poplatok a mzdu. Vďaka viacerým projektom realizovaným v Drahuškove a podpore ich individuálnych talentov, schopností a cieľov sa už mnohým podarilo úspešne osamostatniť.
Facebook
www.facebook.com/Drahuskovo