Menu

Lukáš prichádza o zrak a zuby. Oči už žiaľ zachrániť nevie, pomôžme mu preto zachrániť aspoň zuby

Trvanie výzvy: 18. júna 2024 - 1. júna 2025

Cieľ výzvy

Dať si do poriadku zuby, o ktoré som prišiel pri úraze, lebo nevidím.

Autor výzvy

Príbeh

Lukáš prichádza o zrak a zuby. Oči už žiaľ zachrániť nevie, pomôžme mu preto zachrániť aspoň zuby

Lukáš má za sebou 27 operácií očí. Postupne prichádza o zrak, už teraz veľmi zle vidí. K zrakovým problémom sa však pridružili aj problémy so zubami. Lekári mu zistili zápal očného zubu až s gangrénou kosti. Potrebuje spraviť na zuby mostík, ktorý je však finančne veľmi náročný. Pomôžme Lukášovi zachrániť zuby.

Volám sa Lukáš a mám 33 rokov. Od malička som žil so starkou, ktorá sa o mňa starala a pomáhala mi v mojej ťažkej životnej situácii. Po jej smrti som ostal na všetko sám a potrebujem pomoc, o ktorú vás touto formou prosím. Narodil som sa 11.12.1990 a problémy so zrakom som mal hneď od narodenia. Najprv to bol šedý zákal a nosil som šošovky a približne v 16 rokoch sa mi odlúpila postupne  na obidvoch očiach sietnica. Zvrat nastal, keď mi dali do ľavého oka silikónový olej, ktorý sa mal po pol roku vybrať. Ja som o tom nevedel, lekár prestúpil na inú ambulanciu a olej sa mi roztiekol po ľavom oku. Ja som  prestal vidieť ľavým okom úplne a aj môj život sa postupne menil. O dva roky neskôr mi v BB  diagnostikovali  k Apfakii  glaucom a  operácie sa začali kopiť. Snažili sa mi zachrániť aspoň pravé oko a tak skúšali rôzne metódy. Ako 22 ročný som pri úraze prišiel o predné zuby a tak mi spravili mostík. Zrakové diagnózy sa kopili a zrak na pravom oku slabol. Ale snažil som sa žiť a s kamarátmi  som chodil na turistiku, miloval som jazdy na bicykli, kde som stále viac a viac potreboval mať vždy niekoho pri sebe a operácie sa opakovali. Približne po 17-tej operácii sa  mi  na pravom oku  pre poškodené nervy spravil fľak a ten mi zhoršuje periférne videnie. Požiadal som o invalidný dôchodok a preukaz ZŤP/S a snažil som sa, aby mi ostalo aspoň pravé oko ako tak v poriadku. Ale moja imunita bola oslabená. Už to nebol len glaucom a operovaný šedý zákal, pridružila sa Atrophia, Pseudophakia, Nystagmus, Amaurosis a plno iných diagnóz, ktoré sa rokmi stupňujú a mne priznali polovičný ID – čo je pár drobných, ale starká mi pomáhala ako vedela. K zrakovým diagnózam sa pridružili iné a ja mám za sebou 27 operácií, ktoré mi mali zachrániť oči  a nakoniec som na jedno oko nevidiaci a na druhé prakticky nevidiaci. Od roku 2012 do 2022 sa lekári snažili zistiť čo sa v mojom tele deje, absolvoval som rôzne vyšetrenia, bol som na CT na MR, absolvoval som rengen zubov, nakoľko mi  líce pod pravým okom opuchlo  a mám ho stále spuchnuté, ale až v roku 2022 mi jeden zubár zistil, že mám zápal trojklanného nervu, zápal očného zubu až s gangrénou kosti a moje ochorenie spôsobilo, že mi vypadol mostík a je potrebné mi ho urobiť nový. Ale všetci vieme, že z invalidného dôchodku nemám šancu tento môj problém vyriešiť.

Podal som žiadosť na sociálnu poisťovňu, aby ma opätovne prehodnotili, avšak hoci mi zvýšili percentá na 70% postihnutia doplného invalidného mi stále chýba 1 % a teraz dostávam niečo cez 390 €, a z toho si nový mostík zaplatiť nedokážem. Preto sa obraciam na vás a prosím o akúkoľvek finančnú podporu, budem vďačný za každé euro, ktoré mi umožní dať si zuby do poriadku. Som mladý a nechcem o zuby prísť. Momentálne mám nalepenú starú protézu, avšak to je len dočasné riešenie. Za pochopenie mojej ťažkej životnej situácie vám všetkým, ktorých oslovil môj ťažký životný príbeh, ďakujem a verím, že sa vďaka vám aspoň z časti vrátim do lepšieho života, keď aspoň moje zuby dám do poriadku a moje líce odpuchne a prestane tlačiť na očné nervy. Podľa lekára  je potrebná suma na mostík približne okolo 3 500€    

Aktualizácie

Poďakovanie4. júl 2024

Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí podporili moju výzvu a poslali mi peniaze. Išiel som do toho s tým, že každá pomoc sa počíta a aj ak vyzbieram len pár euro, bude to aspoň na rozbeh. Avšak reakcie vás, dobrých ľudí, ktorí neváhali a doslova za pár dní mi splnili môj sen a ten chrup budem mať, ma veľmi potešili a v mojom živote konečne zasvietilo slnko.

Ďakujem celému kolektívu ľudiaľuďom, ktorí nás celý čas viedli a držali palce, sú to ľudia s láskavým prístupom, vracajúci ľuďom nádej a úsmev v ich ťažkých osudoch a ďakujem všetkým z Únie nevidiacich, z Nového času,  z charity, všetkým prispievateľom a aj tým, ktorí môj príbeh len zdieľali.

Ďakujem všetkým zo srdca.

Lukáš Herich

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?