Menu

Nový vozík pre Tomáša

Trvanie výzvy: 6. decembra 2019 - 31. januára 2020

Cieľ výzvy

Vyzbierať dostatok financií na zakúpenie nového mechanického vozíka pre Tomáša, nakoľko ho zdravotná poisťovňa odmietla preplatiť.

Príbeh

Nový vozík pre Tomáša

Milí darcovia, známi i neznámi touto formou Vás veľmi pekne prosím o pomoc pri vyzbieraní financií na nový mechanický vozík nakoľko zdravotná poisťovňa ho odmietla preplatiť .

Ahojte všetci, známi aj neznámi.

  Volám sa Tomáš Roxer, mám 24 rokov, bývam v Gánovciach (okr.Poprad) pod najmenšími veľhorami sveta a od narodenia trpím ochorením Svalová dystrofia typ Duchenne. Svalová dystrofia je závažné, nevyliečiteľné a postupne sa zhoršujúce ochorenie svalov celého tela. Toto ochorenie sa začalo u mňa výraznejšie prejavovať až na základnej škole s nástupom puberty. Postupne sa chôdza zhoršovala nasledovali časte pády pri chôdzi a neschopnosť prejsť po vlastných nohách krátke vzdialenosti. Následkom čoho sa od 14 rokov pohybujem už len na mechanickom invalidnom vozíku. V dôsledku pripútania na invalidný vozík v puberte som absolvoval v roku 2012 v Žiline operáciu podkolenných šliach nakoľko sedením sa extrémne skrátili. Dnes vďaka operácii a viacerým rehabilitačným pobytom sú šľachy uvoľnene. V súčasnosti som odkázaný na pomoc druhých vo všetkých činnostiach a oblastiach života nakoľko sa dôsledky tohto ochorenia stále pomaličky zhoršujú. Život s touto chorobou nie je jednoduchý a často mi prináša veľa problémov ,ale napriek tomu s snažím viesť pohodový a normálny život. Podarilo sa mi napriek tomu vyštudovať Gymnázium v Poprade a Vysokú školu v Prešove. Aktuálne aj kvôli zdravotnému stavu nepracujem ale snažím sa veľa cestovať, spoznávať nove miesta, sledovať šport-najmä dve srdcové záležitosti a to F1 a FC Liverpool a kulturno-spoločenské dianie v krajine. Medzi nezvyčajne hobby patrí sledovanie výstavby najmä diaľnic a inej infraštruktúry u nás a v zahraničí.

  A teraz sa dostanem k tomu, prečo píšem tento príbeh. Pôvodne mala byť táto výzva o vyzbieraní potrebných peňazí na doplatok nového mechanického vozíka cca 1 205 €. Ale nakoľko zdravotná poisťovňa nechce uhradiť svoju časť 1 636 € , musím sám zaplatiť celú sumu za nový vozík čo je 2 850 €. Dôvod prečo musím zacvakať aj časť ktorú ma preplatiť poisťovňa je ten, že nespĺňam ich smutno-trápne nelogické kritéria tabuľky a ďalšie obmedzenia. A po poslednej návšteve ZP z vyjadrení úradníčky to vyzerá tak, že zdravotná poistovňa chce šetriť aj na pomôckach pre pacientov. O tom či je pravda alebo len môj subjektívny názor ,si urobte každý sám. No každopádne každý musí uznať, že nie všetko v zdravotnej poisťovní funguje tak ako ma. A nielen tam.

  Vráťme sa ale späť k tomu najdôležitejšiemu.K novému vozíku ktorý už nutne potrebujem. Vozík ktorý mi pomôže skvalitniť život a zjednodušiť každodenný súboj s mojom „priateľkou “svalovou dystrofiou. Dôvod prečo potrebujem nový vozík je v tom že aktuálny vozík mam už 6 rokov. Za tých 6 rokov sa však toho veľa zmenilo a aktuálne už nie je vyhovujúci aktuálnemu zdravotnému stavu. Hlavný problém je že za toto obdobie som vyrástol čo spôsobili to, že vozík je už úzky, malý a nepohodlný nakoľko ma už boky vozíka tlačia na stehna. A ako každý poznáte z vlastnej skúsenosti nosiť topánky ktoré vás tlačia, nie je zrovna najlepší pocit. Tak isto je to a pri vozíkoch. Okrem toho však terajší vozík je už dosť poobíjaný a poškodený. Preto som sa rozhodol pre nový vozík, ktorý bude spĺňať potrebne rozmery, požiadavky ,pohodlie a ktorý uľahči každodenne sedenie a mobilitu .

  Vozík o ktorom píšem v tomto príbehu je vozík od Firmy Letmo-konkrétne vozík Quickie Xenon S.A. ultraľahký aktívny v cene 2 900 €. Vyrobený bude v Nemecku a prispôsobený na mieru mojím potrebám. Ultraľahký a aktívny preto nakoľko mam horné končatiny slabučké a vďaka nízkej váhe a dobrej manipulácii mi umožni jednoduchší pohyb bezpomoci druhej osoby. Nový vozík je už potrebný nakoľko vplyvom svalovej dystrofie sa chrbtica deformuje a môže spôsobovať ďalšie zdravotne komplikácie s dýchaním, trávením a mnohé iné. Preto bude nový vozík mať upravenú chrbtovú opierku na mieru ktorá zabezpečí pevnejší ,ergonomickejší, komfortnejší  sed a spomalí postup deformácie chrbtice.Vozík bude mať špecialne upravene stupacky na lepšie opretie chodidiel. A ešte aby som nezabudol na dizajn vzhľad a farbu vozíka, nakoľko je to môj módny doplnok a ako mlady chalan chcem aby to trochu moderne vyzeralo, veď predsa nikto si nekupuje auto vo farbe alebo vzhľade ktorý sa mu nepáči. No nie?

  A preto sa obraciam na Vás s prosbou o pomoc milý priatelia, známi aj neznámi ,no najmä na všetkých tých ktorí si tento príbeh prečítali a ktorí majú chuť pomáhať tým ktorí to potrebujú.

  Verím, že sa nájdu dobrí ľudia, ktorí mi pomôžu finančným darom zakúpiť vysnívaný nový vozík a umožnia mi tak aktívnejšie a plnohodnotnejšie žiť. Za každý príspevok venovaný na kúpu nového vozíka Vám budem veľmi vďační.

  Veľmi pekne Vám ďakujem,

  S pozdravom Tomaš :)                                               

  P.S.Šťastne a veselé Vianoce všetkým

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?